:: FarmaChinchilla.cz


Chov činčil jako kožešinových zvířat

 

O CHOVU ČINČIL

Činčily jsou dnes chovány v moderních drátěných klecích, které lze umístit také poschoďově nad sebe. Jedna dvojklec pro dvě samice je 83 cm široká, 40 cm vysoká a 50 cm hluboká.

V jedné základní chovné skupině je jeden samec a čtyři samice. Samec nemá vlastní klec. Pobíhá v koridoru uvnitř dvojklecí a žere, pije a koupe se u samic.

Činčily jsou od 7 měsíců pohlavně dospělé a mohou být pářeny. Doba březosti samice trvá 111 dnů. Již několik hodin po vrhu může být samice znovu kryta. Samička vrhne 2–3krát ročně 1–4 mladé, takže chovatel může od jedné samice získat průměrně 3–4 mláďata ročně.

Finanční náklady na chov jednoho zvířete (krmivo, písek a další potřeby pro chov) činí cca 250 korun na jeden rok.

Činčily jsou býložravci a netrpí žádnými parazity. Proto chovatelé nemají problémy s čistotou a hygienou. Práce s činčilami je lehká a příjemná a může ji vykonávat každý. Nejlépe je, když si činčila zvykne na jednoho až dva chovatele.

Předpoklady pro chov

Přizpůsobená místnost o výměře minimálně 20 m2 (např. větratelná garáž, komora, suchý sklep, nepoužívaná dílna, bývalý chlév apod.). Ideální teplota je 15–18 °C. Krátkodobé teplotní výkyvy neuškodí. Místnost však musí být suchá (max. vlhkost 70 %) a dobře větratelná, ale ne průvanem – nejlépe je použít ventilátor. V zimě je vhodné ke stabilizaci teploty použít vytápění s termostatem. Celkově by měla být místnost spíše chladná.

 

POŘIZOVACÍ NÁKLADY NA CHOV

Cena jednoho chovného zvířete (samce nebo samice) z vyšlechtěného chovu je 1500–2000 korun. Chov je vhodné vytvořit seskupením samce a samic v poměru 1:4. Cena za základní chovnou skupinu 1:4 (4×) s veškerým příslušenstvím (tj. klece, písek na koupání, hobliny a krmivo min. na tři měsíce) je 50 400 korun.

Základní chov si chovatel zakoupí a zaplatí v hotovosti po převzetí chovu. V ceně je zahrnuta i bezplatná výměna samců pro pořizování nového chovu kus za kus po celou dobu spolupráce, a to ke každé vámi sestavené skupině samic, aby nedošlo k degeneraci chovu.

Protože chov zvířat na kožešiny je našimi úřady posuzován jako drobná výroba, je vhodné se přihlásit na příslušném obecním úřadě jako samostatně hospodařící rolník. Zápis do evidence neovlivní vaše dosavadní zaměstnání. Je to jen nezbytný krok pro pozdější odvod daně z příjmů.

Protože máme stovky chovatelů po celé České republice, vytvořili jsme síť zprostředkovatelů, kteří vám za provizi pomohou se zabitím s stažením zvířete, pokud to sami po ukázce nezvládnete. Je možné nám však dodávat i živá zvířata v jakémkoli stáří po odstavu při platně v hotovosti. U těchto zprostředkovatelů můžete také odebírat veškerý materiál, který potřebujete k chovu.

 

POKYNY PRO CHOV ČINČIL

Základem krmení je granulové krmivo obohacené vitamíny, vlákninou a všemi dalšími potřebnými látkami dodávanými naší firmou. Třikrát týdně je vhodné přidat hrstku suchého kvalitního sena. Krmení můžete jedenkrát týdně doplnit suchým šípkem nebo kouskem jablka či suché bílé žemle.

Dále je potřeba čistá voda na pití. Pro rozšířený chov lze instalovat automatické napájení podobné těm, které používají chovatelé králíků. Každý druhý den je třeba vodu v napájecích lahvičkách vyměnit.

V každé kleci musí být stále kousek siporexu nebo dřeva, aby zvířeti nepřerostly zuby.

Třikrát týdně se má činčila koupat v pískové lázni umístěné v přepážce dvojklece. Písek na koupání každý druhý měsíc přesijte a doplňte na množství 1/2 litru vždy s přidáním desinfekce.

Mláďata se odstaví od matky do vlastní klece po 50 dnech. Roční období neovlivňuje kvalitu kůže činčily, ale 4–5krát do roka se opakuje 2–3 týdny dlouhá perioda, kdy je zralost kožešiny optimální. Znaky tohoto období Vám prakticky předvedeme.

Na kůži se hodí jak samec, tak samice. Avšak u zvířete staršího než tři roky ztrácí kožešina na kvalitě. Samici je vhodné chovat do šesti let věku. Zvířata budou již předem spárována, držena v předepsané karanténě a prohlédnuta veterinářem.

Rozvoz chovu i s veškerým materiálem na dobu minimálně dvou měsíců je v ceně základního chovu.

Přesné instrukce Vám budou předány při odběru základního chovu, případně při návštěvě naší farmy ve Zbýšově.

 

HOSPODÁŘSKÁ SPOLUPRÁCE 

Jestliže uzavřete smlouvu s naší firmou, zabezpečíme vám dodávky veškerého materiálu potřebného pro chov a následný odběr kožešin či živých zvířat. Cenu a další podrobnosti si dohodnete se zástupci firmy. Pro úspěch v chovu doporučujeme používat jen určená krmiva a písek a se zvířaty zacházet dle pokynů.

Přejeme Vám hodně chovatelských i ekonomických úspěchů.

 
Činčila jako domácí mazlíček
Chov činčil jako kožešinových zvířat
MVDr. Lubomír Žalud
Na drahách 29
664 11 Zbýšov
Czech republic
tel.: +420-546 431 539
fax: +420-546 431 539
info@farma-chinchilla.cz
www.farma-chinchilla.cz